Učivo na velký test
1. část
Formule „Smaž se ve vlastní šťávě“ byla objevena ve středověku čarodějem Alberickem. Když člověka zasáhne, začne se potit a v potu poté smažit. Formule nepatří mezi černou magii, ale je velmi bolestivá. Následky mučení nejsou vidět a kromě toho ji nelze používat déle než pět minut.
- Avada kedavra
Smrtící kletba. Patří mezi tři „kletby, které se nepromíjejí“ – za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše. Také Fénix přežije. Bude z něj prach a pak se znovu zrodí.
- Avifors
Tzv. netopýří kletba. Vykouzlí netopýry a vyšle je na nějaký cíl. Podobné kouzlu Avis.
- Avis
Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.
- Arania Exumai
V druhém díle ho použil poprvé Tom Rojvol Raddle proti Aragogovi, později ho Použil i Harry Potter proti pavoukům ze začarovaného lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky. Někdy také Arania Exumai (Araneae - pavouci z lat.).
- Aresto momentum
Výrazně zpomalí pád. Použito Hermionou v pátém díle při útěku ze Síně věšteb a v sedmém díle při vloupání se do Gringottovic banky. Také použil A. Brumbál na H. Pottera ve 3. díle na famfrpálovém zápase, když H. Potter padal z koštěte.
- Awinio Radix
Ze země vyjede několik kořenů a spoutají dotyčného
2. část
Nauč se tuto část řecké abecedy:
Alfa
Beta
Gama
Delta
Epsílon
Dzéta
Téta
Éta
3. část
Fénix je bájný pták, který se vyskytuje v mytologiích mnoha národů. V podrobnostech se jednotlivé mytologie liší, základním atributem je však fakt, že Fénix zemře spálením sebe sama a opět se ze svého popela narodí. Nejstarším uváděným Fénixem je egyptský pták Bennu, který je zobrazován jako volavka nebo sokol s volavčí hlavou. V antice přilétá starý Fénix jednou za 500 let do chrámu v Héliopoli, kde shoří a znovu se narodí jako mladý pták. Číňané svého Fénixe nazývají Feng-chuang, ačkoliv ten se od evropského Fénixe značně liší. Fénix je univerzální symbol znovuzrození, jedná se patrně o jeden z kulturních archetypů lidstva.
Fénixovy údajné vlastnosti: Najít ho nelze, neboť místa, kde se nachází, jsou tajemná a neobjevitelná. Pokud by se někdo (nejen člověk) pokusil ublížit mu, je odsouzen k věčnému zatracení. Vládne neuvěřitelnou, božskou mocí, avšak využívá jí jen velmi zřídka. Jeho brky mají magické vlastnosti a lze je využít k výrobě hůlek a lektvarů.