Jdi na obsah Jdi na menu
 


Učivo na velký test

1. část

Assa in tuo succo

Formule „Smaž se ve vlastní šťávě“ byla objevena ve středověku čarodějem Alberickem. Když člověka zasáhne, začne se potit a v potu poté smažit. Formule nepatří mezi černou magii, ale je velmi bolestivá. Následky mučení nejsou vidět a kromě toho ji nelze používat déle než pět minut.

Avada kedavra

Smrtící kletba. Patří mezi tři „kletby, které se nepromíjejí“ – za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše. Také Fénix přežije. Bude z něj prach a pak se znovu zrodí.

Avifors

Tzv. netopýří kletba. Vykouzlí netopýry a vyšle je na nějaký cíl. Podobné kouzlu Avis.

Avis

Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

Arania Exumai

V druhém díle ho použil poprvé Tom Rojvol Raddle proti Aragogovi, později ho Použil i Harry Potter proti pavoukům ze začarovaného lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky. Někdy také Arania Exumai (Araneae - pavouci z lat.).

Aresto momentum

Výrazně zpomalí pád. Použito Hermionou v pátém díle při útěku ze Síně věšteb a v sedmém díle při vloupání se do Gringottovic banky. Také použil A. Brumbál na H. Pottera ve 3. díle na famfrpálovém zápase, když H. Potter padal z koštěte.

Awinio Radix

Ze země vyjede několik kořenů a spoutají dotyčného

 

2. část

 

Nauč se tuto část řecké abecedy:

Alfa

Beta

Gama

Delta

Epsílon

Dzéta

Téta

Éta

3. část

Fénix je bájný pták, který se vyskytuje v mytologiích mnoha národů. V podrobnostech se jednotlivé mytologie liší, základním atributem je však fakt, že Fénix zemře spálením sebe sama a opět se ze svého popela narodí. Nejstarším uváděným Fénixem je egyptský pták Bennu, který je zobrazován jako volavka nebo sokol s volavčí hlavou. V antice přilétá starý Fénix jednou za 500 let do chrámu v Héliopoli, kde shoří a znovu se narodí jako mladý pták. Číňané svého Fénixe nazývají Feng-chuang, ačkoliv ten se od evropského Fénixe značně liší. Fénix je univerzální symbol znovuzrození, jedná se patrně o jeden z kulturních archetypů lidstva.

Fénixovy údajné vlastnosti: Najít ho nelze, neboť místa, kde se nachází, jsou tajemná a neobjevitelná. Pokud by se někdo (nejen člověk) pokusil ublížit mu, je odsouzen k věčnému zatracení. Vládne neuvěřitelnou, božskou mocí, avšak využívá jí jen velmi zřídka. Jeho brky mají magické vlastnosti a lze je využít k výrobě hůlek a lektvarů.